čtvrtek 31. října 2013

Společné WC a koupelna z pohledu legislativy

Obyvatelé mnoha bytů doslova „bojují“ o každý centimetr čtvereční, který by mohli přeměnit v obytnou plochu. Zejména v těchto případech nabývá na aktuálnosti otázka, zda-li přikročit ke spojení WC a koupelny v rámci jedné místnosti.
Primárním krokem v řešení této otázky musí být obeznámení se s tím, co je přijatelné z hlediska zákona, abychom se vyhnuli případným chybným rozhodnutím a následně zbytečně vynaloženým finančním nákladům.

Daná problematika prošla v posledních letech několika legislativními změnami, což občanům orientaci v této věci příliš neusnadňuje. Původní vyhláška 137/1998 Sb., byla nahrazena novou vyhláškou č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, která byla v roce 2012 opět novelizována.
Aktuální znění dané vyhlášky uvádí v §10, odst. 6: „Každý byt musí mít alespoň jednu záchodovou mísu a jednu koupelnu. U každé samostatné provozní jednotky s pobytovými místnostmi se počet záchodových mís stanoví podle účelu jednotky a počtu jejích uživatelů v souladu s příslušnými normovými hodnotami. Záchod nesmí být přístupný přímo z pobytové místnosti, nebo z obytné místnosti, jde-li o jediný záchod v bytě.“
 Z citovaného paragrafu vyplývá skutečnost, že rozhodneme-li se sloučit WC (jde-li o byt s jedním WC) a koupelnu do jedné místnosti, nesmí se do takto vzniklé místnosti vstupovat z pobytové či obytné místnosti. V praxi je typickým příkladem situace, kdy se před rekonstrukcí bytu vcházelo na WC z chodby a do sousedící koupelny z kuchyně. Spojení obou místností lze provést např. tak, že ponecháme původní vchod z chodby a vchod z kuchyně zrušíme. Naopak nikoli, protože záchod (nyní sloučený s koupelnou) nesmí být přístupný z kuchyně.
Vyhláška také hovoří o vytápění, viz §11, odst. 7: „Záchody, prostory pro osobní hygienu … musí být dostatečně vytápěny s možností regulace vnitřní teploty.“ Tento požadavek může být aktuální zejména tehdy, rozhodneme-li se rozdělit spojené WC a koupelnu, kdy se může stát, že topení bude umístěno právě v částí obsahující koupelnu a WC zůstane bez vytápění (což je situace, která bývala v dříve postavených bytech poměrně běžná).

 Rovněž je také velmi užitečné vědět o existenci ČSN 734301 Obytné budovy, která říká, že pokud je v bytě se 3-4 obytnými místnostmi jediná záchodová mísa, musí být tato umístěna v samostatné místnosti. Jediná záchodová mísa v bytě může být umístěna v koupelně jen v bytě s 1-2 obytnými místnostmi.V bytě s 5 a více obytnými místnostmi musí být umístěny dvě záchodové mísy, druhá z nich může být v koupelně. Uvedená norma není sice stanovena jako závazná, v praxi ovšem záleží na stanovisku jednotlivých stavebních úřadů, které mnohdy vyžadují oddělení WC a koupelny, zejm. v případě větších bytů.

Vyhláška 268/2009 Sb. O technických požadavcích na stavby.
Norma ČSN 734301 Obytné budovy

7 komentářů:

  1. My máme také společný záchod s koupelnou. Přijde mi to mnohem praktičtější, než je mít odděleně. Máme v domě dvě koupelny, takže není problém, když potřebuje někdo na záchod a někdo jiný se zrovna sprchuje.

    OdpovědětVymazat
  2. No, my se v rámci nedávné rekonstrukce rozhodli WC a koupelnu rozdělit. Příjde mi to tak o něco praktičtější. Jinak teda musím říct, že jsem hrozně rád, že už to máme víceméně hotové. Jen teda v koupelně pořád dolaďujeme drobné detaily. Zrovna včera jsem tam například instaloval věšák na ručníky

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj, my jsme se rozhodli, když jsme kupovali náš dům o to, že wc a koupelna bude mimo sebe. Je to velice nepohodlné a nehodí se to, když jeden chce na záchod a druhý je ve sprše. Když jsme si už takto vymezili naše teritoria, dovolili jsme si vybrat i specifické prkénko na wc . :-)

    OdpovědětVymazat
  4. Dobrý článek a líbí se mi, že v něm nezapomínáte ani na financování. :) Já tohle řeším z pohledu pronajimatele a musím říct, že vždycky vyjdu nájemníkům vstříc. Oni mi dlouhodobě vydělávají skoro stejně jako investice do dluhopisu. Navíc jsem si prošel tím, že jsem nemohl sehnat kvalitního nájemníka, tak si ty současné trochu hýčkám a občas ze smlouvy i uhnu v jejich prospěch. :)

    OdpovědětVymazat
  5. My máme teda taky WC a koupelnu oddělenou. Jsem za to vlastně celkem ráda. Už delší dobu si ale říkám, že by ta koupelna možná chtěla nějakou menší modernizaci. Ne vyloženě rekonstrukci, spíš bych jen koupila nějaké nové doplňky, možná i nějaký modernější nábytek do koupelny. Myslím si, že to by úplně stačilo.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ten nábytek v koupelně dělá opravdu hodně. To stejné když si tam koupíte i nějaké modernější příslušenství, různé držáky, dávkovače mýdla a takové věci. My právě taky takto nedávno zmodernizovali naši koupelnu a ten rozdíl je opravdu obrovský. Přeji vám ať vám to dobře dopadne. :)

      Vymazat
  6. No, taky jsem se teď pustil do rekonstrukce koupelny. Právě mi šlo o to WC a koupelnu oddělit. Všechno jsem si dělal svépomocí a můžu vám říct, že to byla pěkná fuška. Dost mi například dalo zabrat lepení obkladů. Nakonec jsem ale narazil na tento návod od Baumitu kde to je dobře vysvětlené.

    OdpovědětVymazat